Question #200857

a. Determine the amplitude, frequency and phase difference between the two waveforms 

illustrated in below figure:

b. Determine the pulse amplitude, frequency, rise time, and fall time of the waveform illustrated 

in below figure:

d. Determine the displayed rise time when a pulse waveform with a rise time of 21 ns is applied to 

an oscilloscope that has an upper cutoff frequency of (a) 20 MHz and (b) 50MHz.


Expert's answer

Part a

Amplitude for waveform A= VA2=6∗2002=600mV\frac{V_A}{2}=\frac{6*200}{2}=600mV

Amplitude for waveform B= VB2=2.4∗2002=240mV\frac{V_B}{2}=\frac{2.4*200}{2}=240mV

Frequency for waveform A= 1TA=16∗0.1=1666.667Hz\frac{1}{T_A}=\frac{1}{6*0.1}=1666.667 Hz

Frequency for waveform B= 1TB=16∗0.1=1666.667Hz\frac{1}{T_B}=\frac{1}{6*0.1}=1666.667 Hz

Phase difference=360∗ft=3600∗1666.667∗0.1=60o360*ft= 3600 * 1666.667*0.1=60^o

Part b

Pulse amplitude=4 major divisions =4∗0.1=0.4mV4*0.1=0.4 mV

Frequency f=1T=11.2=0.893MHzf=\frac{1}{T}=\frac{1}{1.2}=0.893 MHz

Rise time= 3∗0.4=0.12μsec3 *0.4=0.12 \mu sec

Fall time=2∗0.04=0.08μsec2*0.04=0.08 \mu sec

Part d

Rise time of the pulse waveform=21 ns

The frequency corresponding to this rise time=1/21 ns =47.277 MHz

(a) If oscilloscope upper cutoff frequency=20 MHz<47.277 MHz then the pulse waveform will not be allowed to pass by the oscilloscope because of having a frequency of rising greater than the upper cutoff frequency of oscilloscope.

(b) If oscilloscope upper cutoff frequency=50 MHz>47.277 MHz then the displayed rise time of the pulse will be its actual rise time which is 21 ns.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS