Question #154809

An unbalanced four wire star connected load has a balanced voltage of 400v. The load are Z1= 4+j8, Z2= 3+j4, Z3= 15+j20 ohms.


A.) Find the line current

B.) Find the neutral current


Expert's answer

a) IL=UZ1+Z2+Z3=4004+3+15+j8+j4+j20=5.84−j8.49I_L=\frac{U}{Z_1+Z_2+Z_3}=\frac{400}{4+3+15+j8+j4+j20}=5.84-j8.49 A

b)IL=3×In;In=IL3=5.84−j8.493=3.37−j4,9I_L=\sqrt{3}\times I_n; I_n=\frac{I_L}{\sqrt{3}}=\frac{5.84-j8.49}{\sqrt{3}}=3.37-j4,9 A


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS