Question #139528

In a PMDC motor, when the armature is rotated at 100rpm, an emf of 2V is developed across its terminals. For this motor, calculate the armature current flow required to generate a torque of 0.4Nm


Expert's answer

Required torque(TT ) = 0.4 Nm

EbEb =2V

Mechanical power delivered =P=Eb∗Ia=T∗ωP = Eb*Ia =T * \omega

Where EbEb = Back emf and , IaIa = Armature current, ω\omega = anguar frequency.


ω=2π∗n/60\omega = 2\pi*n/60 =2π∗100/60= 2\pi*100/60 = 10.472 rad/sec

Therefore Ia = T∗ω/EbT*\omega/Eb = 0.4*10.472/2 = 2.0944 A




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS