R1 = 100 Ohm; R4 = 1200 Ohm;
R2 = 270 Ohm; R5 = 2700 Ohm;
R3 = 1000 Ohm; Us = 12 V.
I = ?; IR3 = ?; IR4 = ?; IR5 = ?; UR3R4R5 = ?; UR1 = ?; UR2 =?.
1. The value of the parallel combination of resistors R3, R4, R5.
R345=(R3∗R(4)∗R5)/(R4∗R5+R3∗R5+R3∗R(4))=(1000∗1200∗2700)/(1200∗2700+1000∗2700+1200∗1000)=453.7815Ohm
2. The value of the total resistance of the circuit.
R=R1+R2+R345=100+270+453.7815=823.7815 Ohm
3. The supply current.
I=Us/R=12/823.7815=0.01456A.
4. The voltage dropped R1.
UR1=I∗R1=0.01456∗100=1.456V.
5. The voltage dropped R2.
UR2=I∗R2=0.01456∗270=3.9312V.
6. The voltage dropped R345.
U345=Us−UR1−UR2=12−1.456−3.9312=6.6128V.
7. The current flowing through R3.
IR3=U345/R3=6.6128/1000=0.0066128A.
8. The current flowing through R4.
IR4=U345/R4=6.6128/1200=0.0055106A.
9. The current flowing through R5.
IR5=U345/R5=6.6128/2700=0.0024491A.
Comments