Question #315850

An open cylindrical tank 4 ft in diameter and 6 ft deep is filled with water and rotated about it's axis at 60 rpm. How much liquid is spilled, and how deep is the water at the axis?

Expert's answer

Volume of Tank = πR²h


R = Diameter /2 = 4/2 = 2ft


h = 6ft


= πR²h


= π×\times2²×\times6


= 24π ft³


Let say it can be rotated its axis at an angle 60 rpm

Then Volume of water which will not spill = πR²hCos60


= 2πCos60


=-5.98


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS