Given: A steel rod (A= 150 mm2) is stretched between
two fixed points with a tensile load of 5000 N at 200C.
a.) What will be the stress at -200C?
b.) At what temperature will the stress be zero?
Assume α = 11 .7 μm/m0C, and E = 200 Gpa
Answer is given below
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!