Question #248439

After graduation, you have been offered an engineering job with a large company that has offices in
Manila and Cebu. The salary is Php 55,000 per year at either location. Manila’s tax burden (local taxes)
is 6% and Cebu’s is 3.07%. If you accept the position in Cebu and stay with the company for 10 years,
what is the FW of the tax savings? Your personal MARR is 10% per year.

Expert's answer

Salary offered = $55,000 per year

Tax rate in Tennessee = 6%

Tax rate in Pennsylvania = 3.07%

So, Tax per year in Tennessee

=55,000∗6100=$3,300= \frac{55,000*6}{100}\\ = \$3,300

Tax per year in Pennsylvania

=55,000∗3.07100=$1,688.5= \frac{55,000*3.07}{100}\\ = \$1,688.5

So, if you accept the position in Pennsylvania then tax savings per year would be

= Tax per year in Tennessee - Tax per year in Pennsylvania

=$3,300−$1,688.5=$1,611.5= \$3,300 - \$1,688.5\\ = \$1,611.5

So, the tax savings per year would be $1,611.5 for 10 years.

Now using Future worth (FW)/Annuity (A)relation-

FW=Ar[(1+r)n−1]FW=1611.50.1[(1+0.1)10−1]FW=16115∗1.5937FW=$25682FW = \frac{A}{r}[(1+r)^n-1]\\ FW = \frac{1611.5}{0.1}[(1+0.1)^10-1]\\ FW = 16115*1.5937\\ FW=\$ 25682


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS