Question #155707

A builder has to lift a steel block with dimensions 2 m by 0.25 m by 0.25 m. The steel 

has a density of 7.5 g/cm3

. His lifting gear can lift a maximum load of 50 kg. Can the 

lifting gear be used to lift the steel block? Justify your decision with relevant 

calculations.


Expert's answer

Solution

Determine the mass of the block by multiplying it's density by it's volume.

Volume = L x W x H

= 2 x 0.25 x 0.25

= 0.125 m3

1g/cm3 = 1000kg/m3

Therefore; 7.5g/cm3 = (7.5 x 1000) kg/m3

= 7500kg/m3

Mass = Density x Volume

= 7500kg/m3 x 0.125m3

= 937.5kg

Answer: The lifting gear can not be used to lift the steel block because it's weight is above 50kg which is the lifting gear's maximum load capacity.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS