Question #93136

A 15.00 mL sample of solution has 5.8 × 10^-5 g of calcium ion. Calculate the concentration in each of the following units:
3.1 % (m/v)
3.2 ppt
3.3 ppm

Expert's answer

1.w%=5.8×105g/15g100=0.00039%w\%= 5.8 × 10^-5g/15g*100=0.00039\%

2.3.9ppm/1000=0.0039ppt3.9 ppm/1000 = 0.0039ppt

3.100000.00039%=3.9ppm10000 ⋅ 0.00039\% = 3.9ppm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS