Question #78370

Air (ideal and perfect gas) with mass of 8.000kg is heated at constant pressure of 9.000mbar (gage) from -20.810C to 179.148C. Determine the heat required in MJ, and the change of the system volume (ΔV= V2-V1).

Expert's answer

Question #78370, Engineering / Chemical Engineering

Air (ideal and perfect gas) with mass of 8.000kg is heated at constant pressure of 9.000mbar (gage) from -20.810C to 179.148C. Determine the heat required in MJ, and the change of the system volume (ΔV=V2−V1\Delta V = V2 - V1)

Solution

Q=mcpΔT=(8)(1006)(179.148−20.810)=1.274 V.Q = m c_p \Delta T = (8)(1006)(179.148 - 20.810) = 1.274\,V.ΔV=mRΔTp=(8)(287.058)(179.148−20.810)900=404.0 m3.\Delta V = \frac{m R \Delta T}{p} = \frac{(8)(287.058)(179.148 - 20.810)}{900} = 404.0\,m^3.


Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS