Question #78265, Engineering / Chemical Engineering
Evaluate the volume occupied by 7.000 kg of air at a gage ressure of 623 kPa and a temperature of 686 C. Calculate air density under the same conditions.
Solution
Considering air ideal gas.
pV=nRT⇔V=pnRT,
where p is pressure, in Pa;
R is gas constant; R=8.31J/MK;
T is the absolute temperature, in K;
n is the number of moles; n=Mm (m is mass, M is molar mass; M=28.9647g/mol)
V=MpmRT=28.9647×10−3×623×1037.000×8.31×(686+273)=3.09m3
Answer: 3.09m3.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com