Question #299369

In a mass transfer apparatus operating at 1 atm. the individual



mass transfer coefficients have the following values



kx = 22 kmol/ m2



. h (Δx = 1)



ky = 1.07 kmol/ m2



. h (Δy = 1)



The equilibrium compositions of the gaseous and liquid phases are



characterized by Henry’s law:



p = 0.08 x 106



x, mm of Hg



(i) Determine the overall mass transfer coefficients Kx and Ky.



(ii) Determine the ratio of diffusional resistances of the liquid and gaseous



phases.

Expert's answer

Answer is given below


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS