Question #258401

A company leases a building for $100,000 per year for it manufacturing. In addition, the


machinery in the building is being paid for O&M cost $20,000 per year. Each unit of the product


produced costs $15 in labor and $10 in materials. The product can be sold for $40 per unit.


Determine


a)


How many units per year must be sold for the company to breakeven.


b)


The annual profit If 10,000 units per year are sold.



Expert's answer

a) The breakeven quantity is:

BEQ=100,000+20,00040(15+10)=8,000BEQ = \frac{100,000 + 20,000} {40 - (15 + 10)} = 8,000

units.

b) If 10,000 units per year are sold, then the annual profit is:

TP=40×10,000(120,000+25×10,000)=30,000.TP = 40×10,000 - (120,000 + 25×10,000) = 30,000.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS