Question #246610

Nthabiseng’s monthly disposable income increases from R3 000 to R3 400. As a result, her monthly savings increase from R400 to R560. This implies that her marginal propensity to consume is …



Expert's answer

MPS=ΔSΔYMPS=\frac{\varDelta S}{\varDelta Y}

MPS=160400×100=40MPS=\frac{160}{400}\times100=40

The marginal propensity to consume is increased by 40%.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS