Question #246301

A 1,200,000 pesos machine was purchased by a company. The said machine has an anticipated economic life of 5 years with a salvage value of 80,000 pesos given that the annual rate of inflation is 7% during the next 5 years. The machine will then be replaced with the same new machine and the company will accumulate the necessary capital by making equal end-of-year deposits in a reserve fund that earns 6% per annum. Determine the amount of actual deposit.

Expert's answer

The yearly deposit is:

P=1,200,00080,000(1.0651)/0.06=198,683.97.P = \frac{1,200,000 - 80,000}{(1.06^5 - 1)/0.06} = 198,683.97.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS