Answer to Question #244095 in Economics for Sera

Question #244095

If 8,000 pesos is the present value of 11,000 pesos due at the end of seven months, what is the simple discount?


1
Expert's answer
2021-09-29T11:29:54-0400
1100080008000×100=37.5\frac{11000-8000}{8000}\times 100=37.5

37.57×12=64.3\frac{37.5}{7}\times12=64.3


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment