Question #235454

Answer following questions, based on the following information on national income accounts of hypothetical economy: GDP $12,000 Gross investment 1,000 Net investment 600 Net Export 3,000 Government expenditure 1,000 Government budget balance 2,000 Net factor payment from abroad -2,000 Indirect Business Tax 2,000 A) Calculate the gross private consumption expenditure of the economy B) Calculate the Gross National Product (GNP).


Expert's answer

A) The gross private consumption expenditure of the economy is:

C = Y - G - I - NX = 12,000 - 600 - 3,000 - 1,000 = 7,400.

B) The Gross National Product is:

GNP = 12,000 + 2,000 = 14,000.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS