Question #76114, Economics / Microeconomics
Question: The following table shows the demand for a product produced by a monopolist, who has a constant marginal cost and an average total cost of $45 per unit.
a) Calculate the total revenue and marginal revenue for each level of quantity.
b) What are the profit-maximizing level of output and the price of the product?
Using MR=MC rule, profit is maximized at q=3 and p=75
c) Calculate the monopolist's profit.
Profit=TR-TC=225-4*45=45
d) Calculate the Lerner Index for this industry.
Answer:
a) in a table
b) q=3, p=75
c) 45
d) 21/27
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com