Question #341534

In the early 1970's the price of oil in the country rose by 176% and the quantity demanded fell by 25 %. What conclusion can you make about its demand?


Expert's answer

EOD=1+1.761+0.25=0.16.EOD=\frac{1+1.76}{1+0.25}=0.16.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS