Question #299241

If the market demand decreases by 50% what will be the new clearing price and


quantity for this market?

Expert's answer

NCP=(150%100%)P=(10.5)P=0.5P,NCP=(1-\frac{50\%}{100\%})P=(1-0.5)P=0.5P,

Q=10.5=2.Q=\frac 1{0.5}=2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS