Question #250591

In the short run, a competitive firm has a production function,

Q = f(L) = 2.6667L0.75. The output price is $4 per unit and the wage is $5 per hour. Find the shortrun labor demand curve of the firm.


1
Expert's answer
2021-10-13T20:43:05-0400

Q=f(L)=2.6667L0.75Q= f(L)= 2.6667L^{0.75}

Wage,w =5

Output price, p =4.

Labor demand curve, L=f(w,p)L= f(w,p)


MPL=δQδL=αALα1MP_L= \frac{\delta Q}{\delta L}=\alpha AL^{\alpha -1}

=0.75×2.6667×L0.751= 0.75\times2.6667\times L^{0.75-1}

=2L0.751=2L^{0.75-1}

MPL=WPMP_L= \frac{W}{P}

2L0.25=542L^{-0.25}=\frac{5}{4}

L=5.L=5.

The short run labor demand will be 5.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS