Question #246486

Suppose that market demand is given by the equation π‘ž

𝑑

=111.00βˆ’π‘

qd=111.00βˆ’p, and market supply is given by the equation π‘ž

𝑠

=π‘βˆ’15.00

qs=pβˆ’15.00. If the government imposes a price ceiling on this good at a price of $25.00, what would be the change in producer's surplus relative to the market equilibrium?


1
Expert's answer
2021-10-04T14:05:28-0400

Qd=Qs111βˆ’p=pβˆ’15111+15=p+p126=2pp=63Q=63βˆ’15Q=48Qd=Qs\\111-p=p-15\\111+15=p+p\\126=2p\\p=63\\Q=63-15\\Q=48


Price ceiling =25

Qs=25βˆ’15=10surplus=48βˆ’10=38Qs=25-15=10\\surplus=48-10=38



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS