The problem is to maximize the function Q=12K0.4L0.4 subject to the budget constraint
40K+5L=800
The theory of the firm tells us that a firm is optimally allocating a fixed budget if the last £1 spent on each input adds the same amount to output, i.e. marginal product over price should be equal for all inputs. This optimization condition can be written as
PKMPK=PLMPL
The marginal products can be determined by partial differentiation:
MPK=dKdQ=4.8K−0.6L0.4MPL=dLdQ=4.8K0.4L−0.64.8K−0.6L0.4=4.8K0.4L−0.6
Dividing both sides by 4.8 and multiplying by 40 gives:
K−0.6L0.4=8K0.4L−0.6
Multiplying both sides by K0.6L0.6 gives:
L=8K40K+5×8K=80040K+40K=80080K=800K=10L=8×10=80
Comments