Question #244814

A consumer buys 80 units of a good at price of ₹5 per unit. Suppose price elasticity of demand is (-) 2 . At what price will he buy 64 units?


1
Expert's answer
2021-10-01T09:17:47-0400

Ed=ΔQΔP×PQE_d=\frac{\Delta Q}{\Delta P}\times \frac{P}{Q}

ΔQ=6480=16\Delta Q= 64 -80=-16


2=16ΔP×580-2=\frac{-16}{\Delta P}\times \frac{5}{80}

ΔP(2)=1\Delta P(-2)= -1

ΔP=0.5\Delta P= 0.5


New price = original price+ change in price.

NewPrice=5+0.5=5.5New Price= 5 +0.5= 5.5

=5.5= 5.5 per unit



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS