suppose m=30, p1=2, p2=3.
the government wishes to impose a quantity (i.e. per unit) tax of $0.25 on good 1.
Question
Show the effect of impossing this tax in a clearly labelled graph containing before and after budget lines
Solution
Given
Tax of$0.25 on good I will lead to the following
becomes
Budget line
Comments