Question #238337

. Recall that the general demand function for the demand curves in Figure 2.2 is

Qd = 3,200 - 10P + 0.05M + 24 PR

Derive the demand function for D2 in Figure 2.2. Recall that for D2 income is 52,000 and the price of the related good is $200.



1
Expert's answer
2021-09-19T20:08:24-0400

Qd=320010p+0.005(5200)24(200)Qd = 3200-10p + 0.005 (5200) -24(200)


=320010p+26004800= 3200-10p+2600-4800


The demand function is therefore;

=10p+1000= -10p +1000





Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS