Question #234289
The price elasticity of demand of colour tv is estimated to be -2.5. If the price of colour Tv are reduced by 20%, how much percentage increase in the quantity of colour tv sold?
1
Expert's answer
2021-09-07T19:21:35-0400

Percentage increase in quantity of colour tv sold=2.5×20=50= 2.5×20=50%



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS