Question #165909

Suppose the demand for a product is given by Qc=100 - 2Pt+Pc where Qc is the quantity demand for coffee,Pc is the price of coffee,Pt is the price of the substitute good tea.The price of the substitute good is ₹400/kg.Suppos Pc=₹650/kg,what is the price elasticity of demand?


Expert's answer

Qc= 100-2Pt+Pc

Therefore,dQcdPc=1\frac{dQ_c}{dP_c} = 1

Qo= 100-2(400)+650= -50

Pt=650P_t= 650

PED=−dQdP×PtQo  ⟹  −1×650−50  ⟹  13.The demand is elastic.PED=-\frac{dQ}{dP} \times \frac{P_t}{Q_o}\\ \implies -1 \times \frac{650}{-50}\\ \implies 13.\\ \text{The demand is elastic.}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS