Question #159291

When a flower shop raised the price of a floral arrangement from $20 to $28, the number of the arrangements sold decreased from 30 a week to 20. What is the price elasticity of demand for the flowers in this case?  


Expert's answer

Price elasticity of demand (PED) is the percentage change in quantity demanded of a commodity due to certain percentage change in its price.


PED = %change in quantity demand/%change in price


Mid point of quantity = (Q1+Q2)2=(30+20)2=25\frac{(Q1 + Q2)} {2}=\frac{ (30 + 20)} {2} = 25


Mid point of price =(P1+P2)2=(20+28)2=24\frac{(P1 + P2)} {2}= \frac{(20 +28)} {2} = 24


%change in quantity = (Q2−Q1)Midpointquantity=(20−30)25=−0.4\frac{(Q2 - Q1)} {Mid point quantity}= \frac{(20 - 30)} {25} = -0.4


%change in quantity = (P2−P1)Midpointprice=(28−20)24=0.3\frac{(P2 - P1)} {Mid point price}= \frac{(28 - 20)} {24} = 0.3


Price Elasticity of Demand =−0.40.3=1.3\frac{ -0.4} {0.3} = 1.3


Total Revenue (TR) = Total Quantity ×× Price per unitTotalQuantity×× Priceperunit


Initial TR = Q1×P1=30×20=600Q_1×P_1 = 30 ×20 = 600


Present TR = Q2×P2=20×28=560Q_2×P_2 = 20 × 28 = 560


The total revenue of the firm dropped from $600 to $560

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS