Question #149964
Much of the demand for U.S. agricultural output has come from other countries. In 1998, the total demand for wheat was Q = 3244 − 283P. Of this, total domestic demand was QD = 1700 − 107P, and domestic supply was QS = 1944 + 207P. Suppose the export demand for wheat falls by 40%.

U.S. farmers are concerned about this drop in export demand. What happens to the free market price of wheat in the United States? Do farmers have much reason to worry?

Now suppose the U.S. government wants to buy enough wheat to raise the price to $3.50 per bushel. With the drop in export demand, how much wheat would the government have to buy? How much would this cost the government?
1
Expert's answer
2020-12-14T06:07:36-0500

Domestic supply equation

Qs=1944+207PQ_s = 1944+207P

Total demand equation

Qd=3244283PQ_d=3244-283P

Domestic demand equation

QD=1700107PQ_D = 1700-107P

Export demand equation

QE=QdQDQE=(3244283P)(1700107P)QE=1544176PQ_E=Q_d-Q_D \\ Q_E = (3244-283P)-(1700-107P) \\ Q_E = 1544-176P

Market price is determined at the point where demand equals supply.

Qd=Qs3244283P=1944+207P1300=490PP=1300490=2.65Q_d = Q_s \\ 3244-283P = 1944+207P \\ 1300=490P \\ P =\frac{1300}{490} = 2.65

A 40 percent drop in export shifts the demand curve to the left by 40 percent. The quantity demand will be 60 percent of what it was. This change is shown by multiplying the export demand equation by 0.6.

The new export demand equation will be

QE=0.6(1544176P)QE=926.4105.6PQ_E = 0.6(1544-176P) \\ Q_E = 926.4-105.6P

The new total demand will be

QD+QE=1700107P+926.4105.6P=2626.4212.6PQ_D + Q_E = 1700-107P + 926.4-105.6P \\ = 2626.4-212.6P

The new price is determined where the supply is equal to new total demand

Qs=Qd1944+207P=2626.4212.6P419.6P=682.4P=682.4419.6=1.63Q_s=Q_d \\ 1944+207P = 2626.4-212.6P \\ 419.6P = 682.4 \\ P = \frac{682.4}{419.6} = 1.63

Due to the fall in the export demand of wheat the price of wheat has fallen from $2.65 to $1.63 which has lowered the earnings of the farmers and is a reason for worry for the farmers.

When price is raised to $3.50, the total demand will be

2626.4212.6×3.50=1882.32626.4-212.6 \times 3.50 = 1882.3

Total supply will be

Qs=1944+207P=1944+207×3.50=2668.5Q_s = 1944 + 207P \\ = 1944 + 207 \times 3.50 = 2668.5

The difference between the demand and supply will be the quantity of wheat that the government has to buy to clear the market at the raised price. Thus the government buys

=2668.51882.3=786.2= 2668.5 – 1882.3 = 786.2 million bushels

The amount that the government has to pay will be

=786.2×3.50=2751.7= 786.2 \times 3.50 = 2751.7 million per year


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS