Question #145202

A firm's production function is given by Q= L2e^-0,01L

Find the value of L that maximizes the average product of labour

Expert's answer

The average product of labour is:

APL=Q/L=L×e−0.01L.APL = Q/L = L×e^{-0.01L}.

APL is maximized if APL'(L) = 0, so:

(L×e−0.01L)′=e−0.01L−0.01L×e−0.01L=e−0.01L×(1−0.01L)=0,(L×e^{-0.01L}) ' = e^{-0.01L} - 0.01L×e^{-0.01L} = e^{-0.01L}×(1 - 0.01L) = 0,

L = 100 or

e−0.01L=0e^{-0.01L} = 0, which has no roots.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS