Question #136971

When buying an item at the store, you receive $9.25 back in change from the $30 you gave the cashier. If the tax rate t is 5.5%, what is the pre-tax price p? Round off to the nearest cent.

Expert's answer

Solution:


Pre−tax  price  (p)=TP−[(TP1+r)×r]Pre-tax \;price \;(p) = TP-[(\frac{TP}{1+r} ) \times r]


Where  TP=Total  Price  paidWhere \;TP=Total \;Price \;paid


r=Tax  rater= Tax\; rate


TP=$30−$9.25=$20.75TP=\$30-\$9.25=\$20.75

r=5.5%r=5.5\%


p=20.75−[(20.751+0.055)×0.055]p=20.75-[(\frac{20.75}{1+0.055} ) \times 0.055]


p=20.75−1.08p=20.75-1.08


p=19.67p=19.67


Pre−tax  price(p)=$19.67Pre-tax\; price (p)=\$19.67

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS