Karen runs a print shop that makes posters for large companies. It is a very competitive business. The market price is currently $1 per poster. She has fixed costs of $250. Her variable costs are $1,800 for the first thousand posters, $1,500 for the second thousand, and then $900 for each additional thousand posters.
Instructions: Round your answers to 3 decimal places.
a. What is her AFC per poster (not per thousand!) if she prints 1,000 posters? $
.
What if she prints 2,000 posters? $
.
What if she prints 10,000 posters? $
.
b. What is her ATC per poster if she prints 1,000? $
.
What if she prints 2,000? $
.
What if she prints 10,000? $
.
c. If the market price fell to 85 cents per poster, would there be any output level at which Karen would not shut down production immediately? .
p=1, FC=250
a)
AFC=QFC=1000250=0.25
AFC=QFC=2000250=0.125
AFC=QFC=10000250=0.025
b)
ATC=QTC=QFC+VC=1000250+1800=2.05
ATC=2000250+1800+1500=1.775
ATC=10000250+1800+1500+900×8=1.075
c)
2000+n250+1800+1500+900×n=0.85
n<0 This level of production will not be