Question #111489

if the cost of production of milk per tin increased by 50 k (from $2.00 to $2.50) and the quantity increased from 200 to 280 tins per week, determined the cost of elasticity of supply.

Expert's answer

Elasticity formula:

Es=Q2−Q1Q2+Q1:P2−P1P2+P1.Es=\frac{Q2-Q1}{Q2+Q1}:\frac{P2-P1}{P2+P1}.

So,

Es=280−200280+200:2.50−22.5+2=16×91=32.Es= \frac{280-200}{280+200}:\frac{2.50-2}{2.5+2}=\frac{1}{6}\times\frac{9}{1}=\frac{3}{2}.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS