a) Market price for 8 videos= $2500
explanation
Qs=−2w+6pQs=-2w+6pQs=−2w+6p
w=35/10=3.5w=35/10=3.5w=35/10=3.5
hence
Qs=−2(3.5)+6p=−7+6pQs=-2(3.5)+6p =-7+6pQs=−2(3.5)+6p=−7+6p
p=2.5p=2.5p=2.5
price=2.5∗10002.5*10002.5∗1000 =2500=2500=2500
b) 9 videos
wages $30
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment