Question #243520
A monopoly firm faces a demand curve given by the following equation: P = $500 − 10Q, where Q equals quantity sold per day. Its marginal cost curve is MC = $100 per day. Assume that the firm faces no fixed cost. You may wish to arrive at the answers mathematically, or by using a graph (the graph is not required to be presented), either way, please provide a brief description of how you arrived at your results.
a) How much will the firm produce?
1
Expert's answer
2021-09-28T18:07:32-0400

MR = MC, so:

MR=TR(Q)=50020Q,MC=100,MR = TR'(Q) = 500 - 20Q, MC = 100,

50020Q=100,500 - 20Q = 100,

Q=20unitsQ = 20 units

= 20units


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS