Question #222547

b) Assume that the demand for real money balances is:
MP = Y[0.6-(r+e)
Income, y =1000 real rate of intrest= 0.05
Expected inflation rate is e is constant 0.05
Calculate seinorage if the rate of growth of nominal money is 7%

Expert's answer

MP=Y[0.6−(r+e)]MP= Y[0.6-(r+e)]

MP=1000[0.6−(0.05+0.05)]MP= 1000[0.6-(0.05+0.05)]

MP=500MP=500

We find real interest rate when nominal growth rate is 7% =Nominal Rate+ Inflation Rate.

=7+0.05=7.05= 7+0.05=7.05

Seinorage=500×7.05= 500\times7.05

= 3525


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS