a)Atequilibrium,Y=C+I+G+X−M=>Y=50+0.5(Y−T+TR)+100+200+250−20−0.25Y=>Y=50+0.5(Y−50−0.2Y+100)+530−0.25Y=>Y=50+0.5(0.8Y+50)+530−0.25Y=>Y=50+0.4Y+25+530−0.25Y=>Y−0.4Y+0.25Y=605=>0.85Y=605=>Y=0.85605=>Y=711.76Equilibrium Income,Y=711.76Multiplier=(1−mpc+mpc×t+mpi)1=(1−0.5+0.5×0.2+0.25)1=0.851=1.18b)T=50+0.2×711.76=192.35TR=100G=200Budget Deficit=TR+G−T=300−192.325=107.648c)Now, t=0.25So,At equilibrium,Y=C+I+G+X−M=>Y=50+0.5(Y−T+TR)+100+200+250−20−0.25Y=>Y=50+0.5(Y−50−0.25Y+100)+530−0.25Y=>Y=50+0.5(0.75Y+50)+530−0.25Y=>Y=50+0.375Y+25+530−0.25Y=>Y−0.375Y+0.25Y=605=>0.875Y=605=>Y=0.875605=>Y=691.43Equilibrium Income,Y=691.43Multiplier=(1−mpc+mpc×t+mpi)1=(1−0.5+0.5×0.25+0.25)1=0.8751=1.14
d)T=50+0.25×691.43=222.86Budget Defecit=TR+G−T=300−222.86=77.1425
So, Change in Budget due to increase in tax rate=107.648−77.1425=30.5
e)
Budget stand will be more if mpc increases from 0.8 to 0.9 because mpc and change in budget are positively related.
Comments
Leave a comment