Assume the following information for an imaginary, closed economy (that is, there are no exports or imports). GDP = $120,000; consumption = $85,000; private saving = $7,000; national saving = $14,000.
a. What is the amount of investment in this economy?
$0
1
Expert's answer
2012-10-31T09:20:10-0400
Investments in economy equals to the national savings. So, we have that investments in this economy is $14,000. Answer: $14,000.
Comments
Leave a comment