1)Y=1250,i=10
2)233.5
3) Increase in money supply = 100
Explanation:
The equation for IS:
Y=2500−125i......(1)
The equation for LM:
Y=1000+25i.......(2)
Other given information are:
αG=2.5,h=65,k=0.5,b=50.
From equation;(1):Y+125i=2500
From equation;(2): Y - 25i = 1000
where:a1 = 1 , a2 = 1, b1 = 125 , b2 = -25 , c1 = 2500 , c2 = 1000
From Cramers rule 5:
Y=∣[2500(−25)−1000(125)]/[1(−25)−1(125)]∣
=∣(−62500−125000)/(−25−125)∣
=187500/150
=1250
By substituting the value of Y in equation (2):
i=10
2)
change in Y = government spending multiplier * change in G
=αG∗100
=2.5∗100
=250
It implies that due to an increase in G by $100m , the increase in Y should be 250.
But due to the crowd out of private investment, the increase in Y is less. The real increase in Y can be calculated as follows:
New equation of IS:
Y=2500−125i+100
Y=2600−125i
The equation of LM is same as before:
Y=1000+25i
By solving these two equations:
Y=1266.5andi=10.66
The real change in Y = 1266.5 - 1250 = 16.5
Crowd out =250−16.5=233.5
3)
The equation of Lm explains the money market equilibrium:
Money supply = money demand
MS=kY−hi
Suppose with the increase in money supply to offset the crowd out effect, the new money supply is MS'.
MS′=kY−hi
MS′=0.5Y−65i
At the new equilibrium, we want an increase in Y of 250 and i =10
MS′=0.5∗(1250+250)−65∗(10)
MS′=0.5(1500)−650
MS′=750−650
MS′=100
Thus, an increase in money supply should be 100.
Comments