Answer to Question #118068 in Macroeconomics for Duran

Question #118068
C = 50 + 0.80 (Y – T)
I = 200
G = 100
a) Find out the equilibrium level of income.
b) Suppose G increases to 125 what is the new equilibrium level of income?
c) What level of G is needed to achieve a target income of 200?
1
Expert's answer
2020-05-26T10:47:25-0400

In closed economy:

G=T

a) AD=YAD=Y

Y=50+0.8(YT)+200+100Y=50+0.8(Y−T)+200+100

Y=1350Y=1350

b) 0.2Y=2750.2Y=275

Y=1375Y=1375

c) 200=50+0.8(200G)+200+G200=50+0.8(200-G)+200+G

G=1,050G=-1,050


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog