Question #57494

A country is described by the Solow model, with a production function of y = k1/2.
Suppose that k is equal to 225. The fraction of output invested is 60%. The depreciation
rate is 5%. Is the country at its steady-state level of output per worker, above the
steady state, or below the steady state? Explain how you reached your conclusion

Expert's answer

A country is described by the Solow model. If a production function of y = k1/2 and k is equal to 225, then y = 225^1/2 = 15. If the fraction of output invested is 60%, then the investment is 15*0.6 = 9. The depreciation
rate is 5%. The country at its steady-state level of output per worker, because the economy is of relatively stable size, has stable population and stable consumption that remain at or below carrying capacity.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS