Question #288759

An engineering technology group just purchased new CAD software for $5000 now and annual payments of $500 per year for 8 years starting 4 years from now for annual upgrades. What is the present worth of the payments if the interest rate is 8% per year?

Expert's answer

PA′P'_A is located in year 3

PT=P0+PAP_T= P_0+P_A

=5000+500(P/A,8%,8)(P/F, 8%,4)

=5000+500(5.7466)(0.730)=

=5000+2097.509= 7,097.509

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS