Question #258485

The company XYZ’s next year dividend per share is expected to be 4.50. The dividend in subsequent years is expected to grow at a rate of 10% per year. If the required rate of return is 15% per year, what should be its price? The prevailing market price is 80.

Expert's answer

price:


V0 = D1 / (Ke - g ) ;


D1 = Expected dividend next year

g = Expected growth rate in dividends

Ke = Investor’s required rate of return


V0=4.50.15−0.10=90V_0=\frac{4.5}{0.15-0.10}=90


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS