Question #275776

A factory building is located in an area subject to occasional flooding by a nearby river. You have been


brought in as a consultant to determine whether flood proofing of the building is economically justified.


The alternatives are as follows:


A. Do nothing. Damage in a moderate flood is $10,000 and in a severe flood, $25,000.


B. Alter the factory building at a cost of $15,000 to withstand moderate flooding without damage


and to withstand severe flooding with $10,000 damages.


C. Alter the factory building at a cost of $20,000 to withstand a severe flood without damage.


In any year the probability of flooding is as follows: 0.70, no flooding of the river; 0.20, moderate flooding;


and 0.10, severe flooding. If interest is 15% and a 15-year analysis period is used, what do you


recommend?



1
Expert's answer
2021-12-07T08:52:44-0500

Solution:

A.). Expected damages = (10,000 ×\times 0.20) + (25,000 ×\times 0.10) = 2,000 + 2,500 = 4,500

Equivalent Annual Cost (EAC) = Expected  damagesNPV\frac{Expected \; damages}{NPV}


NPV = (111+0.1515)÷0.15=0.8770.15=5.85(1-\frac{1}{1+0.15^{15} }) \div 0.15 = \frac{0.877}{0.15} = 5.85


Equivalent Annual Cost (EAC) = 4,5005.85=769.23\frac{4,500}{5.85} = 769.23

 

B.). Expected damages = (15,000 ×\times 0.20) + (10,000 ×\times 0.10) = 3,000 + 1,000 = 4,000

Equivalent Annual Cost (EAC) = Expected  damagesNPV\frac{Expected \; damages}{NPV}


NPV = (111+0.1515)÷0.15=0.8770.15=5.85(1-\frac{1}{1+0.15^{15} }) \div 0.15 = \frac{0.877}{0.15} = 5.85


Equivalent Annual Cost (EAC) = 4,0005.85=683.76\frac{4,000}{5.85} = 683.76


 

C.). Expected damages = (20,000 ×\times 0.10) = 2,000

Equivalent Annual Cost (EAC) = Expected  damagesNPV\frac{Expected \; damages}{NPV}


NPV = (111+0.1515)÷0.15=0.8770.15=5.85(1-\frac{1}{1+0.15^{15} }) \div 0.15 = \frac{0.877}{0.15} = 5.85


Equivalent Annual Cost (EAC) = 2,0005.85=341.88\frac{2,000}{5.85} = 341.88


 

I recommend option C. Alter the factory building at a cost of $20,000 to withstand a severe flood without damage.

This is because option C has the lowest Equivalent Annual Cost.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS