Question #244080

A student has a job that leaves her with $300 per month in disposable

income. She decides that she will use the money to buy a car. Before

looking for a car, she arranges a 100% loan whose terms are $300 per

month for 48 months at 9% nominal annual interest. What is the

maximum car purchase price that she can afford with her loan?


Expert's answer

Present value factor or present value interest factor is widely utilized to forecast the present or current worth or value of the money at a particular point in the future. It helps to compare the worthiness of cash in different time periods.

Maximum price=Payment per period×1(1+r)nr×\frac{1-(1+r)^{-n}}{r}

Substitute r with 9%12=0.0075\frac{9\%}{12}=0.0075 and n with 48

Maximum price=Payment per period×1(1+0.075)480.0075=$12055×\frac{1-(1+0.075)^{-48}}{0.0075}=\$12055




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS