Question #186351

If demand function is given as the following:

 

Qz = 230 -2.75 Pz + 0.5 I + 1.2 Pm + 0.6A

Where Qz is quantity of Good z sold, Pz is price of Good z per unit, I is per capita income, Pm is price of competitor and A is the amount of advertising spent.

Current values:  Pz= RM 55 I= RM 9000    Pm= RM 50    A =RM 12,000.

a)Determine the equation for demand, total revenue and marginal revenue curve.

b)Determine the total revenue maximizing price and quantity.


Expert's answer

QZ=230−2.75pz+0.5×9000+1.2×50+0.6×12000Q_Z=230-2.75p_z+0.5\times9000+1.2\times50+0.6\times12000

QZ=11990−2.75pZQ_Z=11990-2.75p_Z

TR=(11990−2.75pZ)pZTR=(11990-2.75p_Z)p_Z

MR=11990−5.5pzMR=11990-5.5p_z

pZ=2180p_Z=2180

QZ=5995Q_Z=5995


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS