Question #135855

10. When price of tea in local café rises from Br. 5 to 10 per cup, demand for coffee rises from 3000 cups to 5000 cups a day despite no change in coffee prices.
a. Determine cross price elasticity
b. Based on the result, what kind of relation exists between the two goods?

Expert's answer

solution

(1)percentage change in price of tea=(105)5×100=100\frac{(10-5)}{5}\times100=100 %

percentage change in quantity demanded of coffee=(50003000)3000×100=66.6\frac{(5000-3000)}{3000}\times100=66.6 %



cross price elasticity(XED)=(% change in quantity demanded of good A ) / (% change in price of good B)


XED=66.6100XED=0.66XED=\frac{66.6}{100}\\XED=0.66


(2)cross price elasticity is positive so these goods are substitute.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS