l. You loan from a bank the amount of P 100,000 with a rate of simple interest of 20% but the interest was deducted from the loan at the time the money was borrowed. If at the end of 1 year you have to pay the full amount of P 100 000 what is the actual rate of interest?
Expert's answer
Answer:
Simple interest on $100,000= $100,000 × 20%= $20,000
Loan received at beginning of year= $100,000− $20,000 = $80,000
Actual interest rate (%) = [$(100,000− 80,000)/ $80,000] × 100
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!