Question #134914

A government reduces tax on carrot. This causes the price of carrots to fall by 50%. Demand then rises by 50% . The price elasticity of demand for carrots in this case is?

Expert's answer

Price Elasticity of demand (PED);


=changeinquantitydemandedchangeinprice\frac{ change in quantity demanded} { change in price}


=5050\frac{50}{50} =1


Hence PED= 1

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS